נחל רחף - מומלץ מאד לגלישת סנפלינג במדבר יהודה

fd887f47 ef86 4f43 8226 da7d57337b8f 1024x768 - נחל רחף - נחל מומלץ מאד לטיול וגלישת סנפלינג במדבר יהודה
11ש 1024x798 - נחל רחף - נחל מומלץ מאד לטיול וגלישת סנפלינג במדבר יהודה
תמונות מנחל רחף

בנחל קומראן ניתן למצוא בחלקים נרחבים של החורף, גבים יחסית גדולים .אך השוני הגדול הוא מבנהו הגיאולוגי של נחל רחף. מבנה זה נקרא מעוק שפירושו קניון בתוך קניון ובמילים פשוטות יותר, קניון רחב בחלק העליון ,ובחלק התחתון קניון עמוק וצר.

מבנה זה גורם למיי השטפון לחרוץ את הנחל בצורה אחרת עקב עוצמתו הגדולה. הקניון יהיה הרבה יותר מלוטש, מעוגל, יפה ,ומפתיע לעומת הנחלים האחרים, שהינם פתוחים יותר.
הבדל נוסף ומשמעותי הינו ,לנחל רחף יש עומק בדומה לנחל דרגה. נתון זה שומר את המיים רחוקים מהשמש וגורם לאידוי איטי, ולשימור הגבים לאורך זמן. מה שהופך את המסלול לחוויה מדהימה ומיוחדת בעונה המתאימה. עונה זו היא בדרך כלל בחודשים אפריל עד יולי הם החודשים הטובים לטייל בנחל רחף. בשנים בהם הנחל שטף והתמלא גבים, בד”כ לפני חודש אפריל קר מידיי והכניסה לגבים הופכת לחוויה לא טובה עד מסוכנת מחשש להיפוטרמיה. 

לאחר חודש יוני בד”כ איכות הגבים יורדת משמעותית וגם מקלקלת את החוויה. ישנם שנים שלא היה שטפון והנחל התייבש לגמרי ולמרות זאת אין בעייה לטייל בנחל בחורף, וישנם שנים שהשטפון האחרון התרחש בזמן מאוחר יחסית ואפילו באוגוסט עדיין אפשר להנות מגבי הנחל. 

כאשר באופן מפתיע מחוץ לנחל שוררות טמפ’ לא ידידותיות בכלל (באיזור 42 מעלות ביום ממוצע) אך בתוך הנחל הטמפרטורות הרבה יותר ידידותיות עקב הצל המרובה וגביי המיים שעוזרים לנו לשמור על טמפ’ גוף סבירה. 

סנפלינג בנחל רחף הינו הנחל שפניו משתנות הכי הרבה מבין כל הנחלים במדבר יהודה לכן כדאי לבדוק מה מצבו לפני יציאה לטיול בו.

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הינו גובה המפלים .
המפל הגבוה ביותר בנחל רחף הינו 33 מ זה המפל הגדול המצוי בחלקו העליון של הנחל אבל בשנת 2018 נחפר מתחתיו גב עצום הגדול והעמוק ביותר במדבר יהודה כאשר עומקו בסמוך לשטפון היה למעלה מ 12 מ ואורכו עלה על 20 מ ללא ספק הגב הגדול ביותר במדבר יהודה. כך שככל שהגב יתיבש אורכו של המפל יגדל ותיאורטית יכול אף להגיע ל 45 מטר .
באופן מפתיע ולא ברור השטפונות פועלים במחזוריות בלתי ניתנת לצפייה. כאשר ישנם שנים בהם השטפונות סתמו גבים ואורך המפלים התקצר. וישנם שנים שהשטפונות פתחו את הגבים בעומקים שונים. בדומה לכך גם בנחל קומראן ישנם גבים שנפתחים ונסגרים באופן לא צפוי . אך לא בעוצמה ובהפרשים של נחל רחף.